A napirend fajtái

Mondanom sem kell, hogy rengeteg fajtája van a napirendnek is. Ez egyrészt jó, mert így tutira meg lehet személyre szabottan és életkornak megfelelően csinálni viszont nehezebb megtalálni a saját igényeknek megfelelő formát. 

Ebben  a bejegyzésben igyekeztem összeszedni, hogy milyen formában készülhetnek, mivel lehet jelölni, hogy milyen lesz a nap vagy épp mi a következő teendő.

Lássuk is.

Tárgyas napirend: 

Igen egyszerű. A tevékenységekhez használt tárgyakkal lehet jelölni a soron következő cselekvést. PL. evést egy villával, játékot egy labdával, fogmosást fogkefével és így tovább. Ezeknek leginkább a tárolása lehet probléma persze mindennek lehet a mini változatát használni. Ezeket a sorba rendezéshez elég lehet egy kisebb fogasra felakasztgatni, vagy kis kártyákra applikálni.

Képes napirend:

Itt a tárgyak helyett már képekkel jelölöd a tevékenységeket. Lehet igazi fotókkal amiket magad készítesz vagy szimbolizált képekkel. Nem túl nehéz elkészíteni. Egyszerűen kinyomtatod a képeket, laminálod majd tépőzárral ellátva olyan sorban rakod ki ahogy nektek megfelel. Azért érdemes egyből magadnak puskának kiírni, a kép alá, hogy mit is jelöl pontosan a kép, így mindenki tudni fogja melyik mit jelent, még az is aki nem látja, használja napi rendszerességgel. 

Ezt is rengeteg formában el lehet készíteni a képek milyenségén túl. Lehet egy laminált lapot használni, mehet mappára, falra, ajtóra, egy kis fantáziával a lehetőségek száma végtelen.

Képes napirend színkódokkal:

Ez nem sokban különbözik a képes napirendtől. Annyi, hogy  itt a képek kapnak egy színt háttérnek a kártyákon ezzel még jobban kategorizálva a teendőeket. Lehet pl. adni színt a napszakoknak, otthoni teendőknek, iskolai teendőknek, szabadidős tevékenységnek.

 

Előtte-utána napirend:

Itt nem rakjuk ki az egész napot csak 2-3 dolgot. Leginkább az önálló munka segítésénél hasznos, nem is igazán napirend. 

Papír-képes napirend

Itt már nincsenek kártyák, egy az egyben ki van képekkel nyomtatva szép sorrendben a nap és a teendők egy táblázatban. A befejezett dolgok akár pipálhatóak amennyiben kell. Hátránya, hogy sokat kell nyomtatni és nem változtatható, mint mondjuk a tépőzáras, így lehetnek vele fennakadások ha közbejön valami és nem is tartós.

Persze le is lehet napszakokra, tevékenység sorozatokra bontani, így nem kell minden mozzanatot jelölni csak a fontosabbakat.

Írott napirend:

Amolyan teendőlista amit te is írsz magadnak ha sok a dolgod. Igazán egyszerű. Egy naptárral is szépen megoldható, nem okoz különösebb gondot az elkészítés. Persze lehet nyomtatni is csekklistát akár kész feliratokkal vagy biankót amit magunk írhatunk meg a napnak megfelelően. Bár ez tűnik a legegyszerűbbnek meg kell várni az olvasás képességét, hisz a gyermeknek egyedül is tudni kell használni a napirendet.

Remélem hasznos volt a mai bejegyzés és adott egy kis útbaigazítást.

Én épp most készítem az új képes napirendünket, már alig várom, hogy kész legyen. Már csak a laminálógépnek kell meglennie. Remélem már úton van, mert nagyon szeretném elkészíteni az új méretre igazított kártyáink. Az új tábla igen fura képet mutat a régi nagyobb kártyáinkkal. 🙂 Amit meglesz itt a blogon végig követheted, hogy miből és hogyan is készül a mi napirendünk. Lassan de biztosan készül a leírásom is arról, hogy hogyan készíthetsz én-könyvet, illetve napirendi kártyákat. Mi kell, milyen anyagokat, eszközöket használj, hogyan szerkessz és hogyan lesz kerek egész ebből a nagy kuszaságból. Addig is itt megnézheted, hogy milyen volt és mi lett a régi napirendi táblánkból. Katt ide.

Köszönöm a figyelmed, további szép napot és ne felejtsd el megosztani, lájkolni a bejegyzést. Köszönom.

( A képek forrása a pinterest.)

Címkék: , , , ,
Tovább a blogra »